Sale!

4th Grade Fiction Writing Lessons Bundle | Fiction Writing Curriculum | 90 Days

Original price was: $35.96.Current price is: $26.96.

Teach fiction writing lessons without second-guessing what you’re doing.

Fiction writing is fun but can be so hard to teach! With this bundle of fiction writing lessons, ensure that you will meet all of the standards and save yourself valuable time! By purchasing the lessons and units as a bundle you save over 20%! In this bundle, you will find 4 units (the same exacts units offered individually or in my curriculum bundle) with everything you could possibly need to teach fiction 4th-grade writing!

Back to School Writing with Online Lessons | 4th Grade Lesson Plans

Set the stage to a year of great writing with these Back to School Writing Lessons. Writer’s Workshop is a great way to master all of those standards and get your students to love writing! Included in this Back to School writing unit is everything you need to set up your Writer's Workshop for the year and get students excited about writing. I have never had a student dread writing in my class.

Original price was: $10.99.Current price is: $8.24.

Narrative Writing | 4th Grade Lesson Plans | Unit 2

I don't know about you, but I love teaching writing! It's just that sometimes it's SO.MUCH.WORK. Well, included in this unit is everything you will need to teach a 4th-grade writing unit on Narrative Writing, easy peasy!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Poetry Lessons | 4th Grade Writing | Unit 6

Introducing Poetry Lessons for 4th Grade - the ultimate guide to teaching poetry in the classroom. This is probably one of my all-time favorite writer's workshop units! Included in this digital download is everything you will need to teach poetry writing to 4th-graders.

Original price was: $4.99.Current price is: $3.74.

How to Write a Novel | 4th Grade Writing Lesson Plans | Unit 7

Are your 4th graders ready for something fun and new? Challenge them to write a novel in just 6 weeks and see them write more than you ever thought possible! Included in this unit is everything you will need to teach your writers how to write a novel – no mess no fuss!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Description

Included in this 4th-grade fiction writing unit:

  • Detailed Daily Lesson Plans (OVER 90 lessons to cover the entire year of writing!)
  • Student Notebook Pages
  • Writer’s Workshop Year at a Glance
  • Rubrics for Grading Student Work (Using Standards-Based Grading)
  • Management Ideas and Forms (Checklists, Conferring Pages, & More)
  • Whole Group and Individual Rubrics
  • Common Core Student Checklists for Collecting Data
  • AND MORE!

These 4th grade fiction writing lessons smoothly flow from one to the next, keeping students in a routine and supporting them as they grow as writers! Feel free to mix up the units as you need to and make them your own! 

Interested in nonfiction units or just one fiction unit? Check them out too!

  • 4th Grade Writing Units Bundled!
  • Unit 1 – Back to School Writing in 4th Grade
  • Unit 2 – Narrative Writing in 4th Grade
  • Unit 3 – Opinion Writing in 4th Grade
  • Unit 4 – Writing on Demand in 4th, 5th, & 6th Grade
  • Unit 5 – Informative & Expository Writing in 4th Grade
  • Unit 6 – Poetry Writing in 4th Grade
  • Unit 7 – Writing a Novel in 4th Grade

Please feel free to e-mail me with any questions you may have before purchasing this item! I would be happy to talk with you about it! 

Cheers!

Kelly Anne

Reviews

There are no reviews yet

Add a review
You must be logged in to post a review Log In