Sale!

4th Grade Nonfiction Writing Bundle | 80 Days of Writing Lessons

Original price was: $32.97.Current price is: $24.72.

Nonfiction writing can be so hard to teach, but with this bundle of nonfiction writing units, ensure that you will meet all of the standards and save your valuable time! By purchasing the units as a bundle you save OVER 20%! In this bundle, you will find 3 units (the same exacts units offered individually or in my bundle) with everything you could possibly need to teach 4th grade nonfiction writing!

Opinion Writing | 4th Grade Lesson Plans | Unit 3

We all know that Opinion Writing can be so tricky, and often boring, to teach! But you want your students to dig deeper and learn more. After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works so much better! Included in this Opinion Writing Unit is more than enough material for you to teach everything your 4th graders need to know in a fun and exciting format. Let your students hold their very own debates and share what they’re opinionated about.

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Test Prep Writing | 4th, 5th, and 6th Grade Lesson Plans | Unit 4

It’s that time of year again- Testing Season. As it gets closer and closer, our hearts start to beat a little bit faster and we wonder- do they know it all? This Writing on Demand Writing Unit will prepare your students in 20 fun, engaging, and focused writing lessons. Perfect for grades 4th-6th, this unit has everything you need to get your kiddos ready for this year’s state test!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Expository Writing Unit | 4th Grade Lesson Plans | Unit 5

Say goodbye to everything you've done before while teaching expository writing. This unit is JAM PACKED with all the tools and resources you need to teach expository and informative writing. Expository writing prompts? Check!! Expository writing samples? You bet!! It doesn't get much better (or easier) than this!

Original price was: $12.99.Current price is: $9.74.

Description

Included in this nonfiction writing bundle:

  • Detailed Daily Lesson Plans {OVER 80 lessons to cover the entire year of writing!}
  • Student Notebook Pages
  • Writer’s Workshop Year at a Glance
  • Rubrics for Grading Student Work {Using Standards-Based Grading}
  • Powerpoints to go with Lessons & Sample Projects
  • Management Ideas and Forms {Checklists, Conferring Pages, & More}
  • Whole Group and Individual Rubrics
  • Common Core Student Checklists for Collecting Data
  • AND MORE!

These nonfiction writing lessons smoothly flow from one to the next, keeping students in a routine and supporting them as they grow as writers! Feel free to mix up the units as you need to – and make them your own!

Interested in fiction units or just one? Check them out too!

Complete 4th Grade Writing Units are available in my store OR bundled!

  • 4th Grade Writing Units Bundled!
  • Unit 1 – Back to School Writing in 4th Grade
  • Unit 2 – Narrative Writing in 4th Grade
  • Unit 3 – Opinion Writing in 4th Grade
  • Unit 4 – Writing on Demand in 4th, 5th, & 6th Grade
  • Unit 5 – Informative & Expository Writing in 4th Grade
  • Unit 6 – Poetry Writing in 4th Grade
  • Unit 7 – Writing a Novel in 4th Grade

Please feel free to e-mail me with any questions you may have before purchasing this unit! I would be happy to talk with you about it!

Cheers!

Kelly Anne

Reviews

There are no reviews yet

Add a review
You must be logged in to post a review Log In