Sale!

4th Grade Writing Curriculum | A Year of Writing Lessons

Original price was: $68.93.Current price is: $51.68.

Writing can be challenging to teach, but with this year-long 4th Grade Writing Curriculum, you’ll ensure that you will meet all of the standards and save yourself valuable time! By purchasing the units as a bundle you save OVER 20%. Here, you will find 7 complete writing units with everything you could possibly need to teach a year of writing!

Back to School Writing with Online Lessons | 4th Grade Lesson Plans

Set the stage to a year of great writing with these Back to School Writing Lessons. Writer’s Workshop is a great way to master all of those standards and get your students to love writing! Included in this Back to School writing unit is everything you need to set up your Writer's Workshop for the year and get students excited about writing. I have never had a student dread writing in my class.

Original price was: $10.99.Current price is: $8.24.

Narrative Writing | 4th Grade Lesson Plans | Unit 2

I don't know about you, but I love teaching writing! It's just that sometimes it's SO.MUCH.WORK. Well, included in this unit is everything you will need to teach a 4th-grade writing unit on Narrative Writing, easy peasy!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Opinion Writing | 4th Grade Lesson Plans | Unit 3

We all know that Opinion Writing can be so tricky, and often boring, to teach! But you want your students to dig deeper and learn more. After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works so much better! Included in this Opinion Writing Unit is more than enough material for you to teach everything your 4th graders need to know in a fun and exciting format. Let your students hold their very own debates and share what they’re opinionated about.

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Test Prep Writing | 4th, 5th, and 6th Grade Lesson Plans | Unit 4

It’s that time of year again- Testing Season. As it gets closer and closer, our hearts start to beat a little bit faster and we wonder- do they know it all? This Writing on Demand Writing Unit will prepare your students in 20 fun, engaging, and focused writing lessons. Perfect for grades 4th-6th, this unit has everything you need to get your kiddos ready for this year’s state test!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Expository Writing Unit | 4th Grade Lesson Plans | Unit 5

Say goodbye to everything you've done before while teaching expository writing. This unit is JAM PACKED with all the tools and resources you need to teach expository and informative writing. Expository writing prompts? Check!! Expository writing samples? You bet!! It doesn't get much better (or easier) than this!

Original price was: $12.99.Current price is: $9.74.

Poetry Lessons | 4th Grade Writing | Unit 6

Introducing Poetry Lessons for 4th Grade - the ultimate guide to teaching poetry in the classroom. This is probably one of my all-time favorite writer's workshop units! Included in this digital download is everything you will need to teach poetry writing to 4th-graders.

Original price was: $4.99.Current price is: $3.74.

How to Write a Novel | 4th Grade Writing Lesson Plans | Unit 7

Are your 4th graders ready for something fun and new? Challenge them to write a novel in just 6 weeks and see them write more than you ever thought possible! Included in this unit is everything you will need to teach your writers how to write a novel – no mess no fuss!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Description

Included in this 4th Grade Writing Curriculum:

  • Daily Lesson Plans | Over 170 lessons to cover the entire year of writing!
  • Student Notebook Pages to Glue Into Writer’s Notebooks
  • Pre and Post Writing Assessments
  • Writer’s Workshop Year at a Glance
  • Rubrics for Grading Student Work | Using Standards-Based Grading
  • Mentor Text Lists for the Narrative Unit & Poetry Unit
  • Management Ideas and Forms | Checklists, Conferring Pages, & More
  • Whole Group and Individual Rubrics
  • Standard Based Checklists for Collecting Data
  • AND MORE!

These lessons smoothly flow from one to the next, keeping students in a routine and supporting them as they grow as writers! Feel free to mix up the units as you need to make them your own!

Interested in just a few units? Check them out individually too!

4th Grade Writing Units Bundled!
Unit 1 – Back to School Writing in 4th Grade
Unit 2 – Narrative Writing in 4th Grade
Unit 3 – Opinion Writing in 4th Grade
Unit 4 – Writing on Demand in 4th, 5th, & 6th Grade
Unit 5 – Informative & Expository Writing in 4th Grade
Unit 6 – Poetry Writing in 4th Grade
Unit 7 – Writing a Novel in 4th Grade

“Wow! After reading through every detail of just two of these units, I can accurately state that just ONE unit is worth what I paid for all 7! Amazing organization! Relevant lessons! I love the structure of each day…mini lesson and independent writing time with student conferences. I cannot get over the detail of each lesson plan. On the rare occasion that I have to take a day away from my classroom, I leave METICULOUS sub plans, and I would be more than satisfied to leave the lesson plans in these units instead of typing out my own…they’re that explicit! Thank you so much for such an amazing product. One of my best purchases to date!”
Tara Woods
 
This is honestly my best lesson plan purchase ever! I am going into my second year of teaching at a small Catholic school (so I have to plan EVERYTHING myself) and my writing instruction was very much a mismatch of odds and ends. This resource is very comprehensive and I truly feel like it will take my 4th grader’s writing to the next level. Thank you for creating such a fantastic resource and offering it up at such a low price. I know a lot of work went into creating this and you are making my life SO much easier!
Melanie’s Primary Magic

Please feel free to e-mail me with any questions you may have before purchasing this 4th Grade Writing Curriculum! I would be happy to talk with you about it!

Want to know what I use in my own writing classroom? Click here to check out my favorite classroom writing resources

Check out my blog for more information, freebies, and my crazy life as a teacher! 

Cheers!
Kelly Anne 🙂

Reviews

There are no reviews yet

Add a review
You must be logged in to post a review Log In