Opinion Writing | 5th Grade Lesson Plans | Unit 3

$9.99

Opinion writing can be so hard – and boring – to teach! After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works so much better! Included in this Opinion Writing Unit is more than enough material for you to teach everything your students need to know and it’s in a fun and exciting format. Let your students hold their very own debates and share what they’re opinionated about.

 

Description

When you purchase the opinion writing unit, you will receive:

  • 30 Detailed Daily Lesson Plans 
  • Over 15 Interactive Notebook Pages for Students to Glue in Their Writer’s Notebook
  • Writer’s Workshop Year at a Glance
  • Rubrics for Grading Student’s Work | All using standards-based grading
  • Debate Topics & Corresponding Articles for all Lessons With Debates
  • List of Alternative Debate Topics with extra passages and articles to use (more details below!)
  • Management Ideas and Forms
  • Whole Group and Individual Class Lists
  • Common Core Student Checklists
  • And Additional Forms!

Articles + Debate Topics Included:

  • What Do You Think About Fast Food?
  • What Do You Think About Juice? | Pros and Cons
  • What Do You Think About Chocolate Milk?
  • School Uniforms | Pros and Cons
  • What Do You Think About Homework? | Pros and Cons
  • Zoos | Yay or Nay?
  • Where’s The Beef?
  • The Class Pet Ate My Homework | Pros and Cons
  • Sibling Rivalry | Pros and Cons
  • The Great Vending Machine Debate | Should Schools Have Vending Machines?
  • Should You Play Video Games? | Pros and Cons
  • Should Kids Get Paid for Good Grades? | Pros and Cons
  • What Animal Makes the Best Family Pet?

Optional Opinion Writing Articles:

  • Why Should You Workout?
  • Why Should You Travel?
  • And a list of other powerful debate topics!
I wish I could give A+++ on your writing units. They have truly changed my life in writing this year. I can’t even explain how amazing our opinion pieces were this year. My students were pros at including the counterargument and supporting their claims because of your unit. I can’t thank you enough. Your amazing. Going to buy your informational unit now.
– Martina Cahill
I LOVE how everything is broken down and written out for the teacher. It even has examples to go long with every lesson. This is my second writing unit purchase from the seller and I have had no regrets.
– Nikki F.
These lessons will perfectly integrate into any 5th-grade classroom! You do not need to buy all 7 units to implement this unit, Opinion Writing, into your Writer’s Workshop.

5th Grade Writing Units Bundled!

Please feel free to e-mail me with any questions you may have before purchasing this item! I would be happy to talk with you about it! Thank you!

Want to know what I use in my own writing classroom? Click here to check out my favorite classroom writing resources

Cheers!

Kelly Anne 🙂

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Opinion Writing | 5th Grade Lesson Plans | Unit 3”

Your email address will not be published. Required fields are marked *