Sale!

6th Grade Writing Curriculum | A Year of Writing Lessons

Original price was: $59.44.Current price is: $44.57.

Whew- Writing can be a challenging subject, but with this bundle of writing units, ensure that you will meet all of the standards and save your valuable time! By purchasing the units as a bundle you save 20%! In this bundle you will find 7 units with everything you could possibly need to teach a year of 6th grade writing!

Back to School Writing with Online Lessons | 6th Grade Lesson Plans

Whether you're teaching in person or virtually, Writer’s Workshop is a great way to master all of those standards and get your students to love writing! Included in this unit is everything you need to set up your Writer's Workshop for the year and get students excited about writing. I have never had a student dread writing in my class.

Original price was: $10.99.Current price is: $8.24.

Narrative Writing | 6th Grade Lesson Plans | Unit 2

I don't know about you, but I love teaching writing! It's just that sometimes it's SO.MUCH.WORK. Well, included in this unit is everything you will need to teach 6th grade narrative writing - easy peasy!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Argument Writing | 6th Grade Lesson Plans

Argument writing can be so hard - and often boring - to teach! After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works oh-so-much better! Included in this Argument Writing Unit is more than enough material for you to teach everything your kiddos need to know and it’s in a fun and exciting format. Let your students hold their very own debates and share what they’re opinionated about. Not sure if this resource is for you? Check out to reviews!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Test Prep Writing | 4th, 5th, and 6th Grade Lesson Plans | Unit 4

It’s that time of year again- Testing Season. As it gets closer and closer, our hearts start to beat a little bit faster and we wonder- do they know it all? This Writing on Demand Writing Unit will prepare your students in 20 fun, engaging, and focused writing lessons. Perfect for grades 4th-6th, this unit has everything you need to get your kiddos ready for this year’s state test!

Original price was: $9.99.Current price is: $7.49.

Expository Writing Unit | 6th Grade Lesson Plans | Unit 5

Whew! This unit is JAM PACKED with everything you will need to teach 6th grade Expository Writing. This SEVEN-week unit has all the right tools to make teaching informative writing a cinch and has even more Powerpoints and Lesson Plans than its’ 5th Grade Counterpart!

 

Original price was: $13.49.Current price is: $10.12.

Poetry Lessons | 6th Grade Writing | Unit 6

Hey teacher friends! Poetry is probably one of my all-time favorite units! Included in this unit is everything you will need to teach a 6th-grade writing unit on Poetry Writing!

 

Original price was: $4.99.Current price is: $3.74.

How to Write a Novel | 6th Grade Writing Lesson Plans | Unit 7

Are your writers ready for something fun and new? Challenge them to write a novel in just 6 weeks and see them write more than you ever thought possible! Included in this unit is everything you will need to teach 6th graders how to write a novel – no mess no fuss!

Frequently Bought Together

Grab these anchor charts to simplify your writing lessons!

Total Price: Original price was: $17.98.Current price is: $13.49.
Save 25% when bought together

Description

INCLUDED IN THIS 6th GRADE WRITING CURRICULUM:

  • 170 Detailed Daily Lesson Plans 
  • Student Notebook Pages to Glue in Writer’s Notebooks
  • Writer’s Workshop Year at a Glance
  • Rubrics for Grading Student Work | Using Standards-Based Grading
  • Mentor Text Lists | In the Narrative Unit & Poetry Unit
  • Management Ideas and Forms | Checklists, Conferring Pages, & More
  • Whole Group and Individual Rubrics
  • Checklists for Collecting Data
  • AND MORE!

These lessons smoothly flow from one to the next, keeping students in a routine and supporting them as they grow as writers! Feel free to mix up the units as you need to and make them your own!

Each unit is also available individually.

  • Unit 1 – Back to School Writing in 6th Grade
  • Unit 2 – Narrative Writing in 6th Grade
  • Unit 3 – Argument Writing in 6th Grade
  • Unit 4 – Writing on Demand in 4th, 5th, & 6th Grade
  • Unit 5 – Informative & Expository Writing in 6th Grade
  • Unit 6 – Poetry Writing in 6th Grade
  • Unit 7 – Writing a Novel in 6th Grade

Please feel free to e-mail me with any questions you may have before purchasing this unit! I would be happy to talk with you about it!

Check out my blog for more information, freebies, and my fun life as a teacher! Thank you!

Cheers!

Kelly Anne

Reviews

There are no reviews yet

Add a review
You must be logged in to post a review Log In